Poprvé autostanem

Ondřej Suchánek
6 min readJul 27, 2020

Koronavirus nám překazil plány cestovat tento rok do Slovinska. I když nakonec by to bylo možné, my jsme neměli čas čekat, jak se vláda rozhodne. Proč? Protože máme plány, že jo? :) Proto padlo rozhodnutí, že raději pojedeme prozkoumat opět nějakou část Slovenska a cestou se zastavíme na Moravě.

Autostan — Proč jsme se pro něj rozhodli?

Protože neradi trávíme čas na jednom místě. Tímto rozhodnutím alespoň navštívíme na dovolené více zajímavých míst. Zároveň jsme chtěli být pány svého času a místa. A hlavně, už nějakou dobu házím oko po obytných dodávkách, sleduju různé přestavby a možnosti (myslím, že do budoucna si určitě nějakou pořídíme), proto jsme se rozhodli vyzkoušet alternativu. A tou byl autostan.

Auto máme. Náklady na půjčení stanu jsou přijatelné. Přiděláte na auto a jedete. My jsme si půjčili stan od Tent4rent, což je mladá rodinná firma, a rozhodně jsme neudělali chybu. Půjčovné (autostan + skládací hliníkové schůdky) stálo 350 CZK/den. Vše nám vysvětlili, nainstalovali autostan a za 20 min jsme mohli vyrazit.

Vysoké Tatry

Autostan má hlavní výhodu v tom, že se dá velice rychle rozložit (cca za 2 minuty i se schůdkami). Je to vlastně kvádr a ne “áčko”. Je v něm tedy i víc místa do výšky. Nejdříve jsem se bál, že šířka autostanu 125 cm bude pro dva lidi málo, ale bylo to naprosto optimální. Větší šíře by na našem autě už rozbíjela aerodynamiku. Uvnitř autostanu je tenká pěnová matrace, na které se kupodivu velice dobře spalo, odkládací kapsy a dva větrací otvory, když nepočítám vstupy z obou stran.

Výbava aneb co s sebou?

Jelikož to byl náš první výlet, kdy jsme si nikde nezajišťovali ubytování, museli jsme řešit věci jako je hygiena, stravování, místa na přespání a co všechno vzít s sebou.

Do auta by se ještě něco dalšího vešlo. :)

Podle rad od kamarádů jsme nakoupili průhledné plastové bedny s víkem, do kterých je vidět, což je super, hlavně, když něco hledáte a nemusíte se v nich přehrabovat. Každá byla popsaná a obsahovala jednu z kategorií:

  • Vybavení na vaření
  • Jídlo (ano, ledničku jsme neměli a nechyběla nám)
  • Technika
  • Osobní hygiena
  • Oblečení (každý po jedné krabici)
  • Mycí prostředky a koření

Dál jsme si s sebou brali:

  • krabice s botami — tenisky, trekové boty, boty do vody
  • věci na spaní — polštářky a spacáky
  • 2 x 10 l kanystr na vodu
  • lavor
  • vařič + 2 plynové 470 g bomby
  • plně vybavený ešus — tohle byl skvělý nákup :)
  • přenosná sprcha (to se ukázalo také jako skvělý kauf)
  • vyrovnávací klíny na auto (kdybychom stáli někde v menším kopci)

Oblečení je na každém z vás, co kdo potřebuje, proto se o něm tady dále nerozepisuju. Každopádně na spaní v chladnějším počasí jsme si zabalili i kulichy. :)

Na vaření jsme si vzali trvanlivé potraviny, které přežijí bez ledničky — těstoviny, rýže, konzervy, jablka, sušenky, dětské výživy, piškoty. Počítali jsme s tím, že budeme mít možnost si vždy někde nakoupit. Nakonec jsme si vařili většinou jen večeři a přes den jsme se stavili někde na oběd.

Důležitá byla voda. Měli jsme naplněné kanystry, vak na sprchu a 6 x velkou láhev vody. Díky tomu jsme byli s vodou asi 5 dní soběstační.

Naše přenosná sprcha, dřez na mytí nádobí a sporák :D

Cesta je cíl

Náš plán cesty jsme nakonec trochu upravili. Vynechali jsme výstupy na Malý Rozsutec a Sivý vrch. Bylo to hlavně z důvodu, že jsme toho měli v plánu hodně a výstupy by nás příliš unavily. Nechtěli jsme zažít stejnou situaci jako na Islandu, kdy jsme na konci dovolené už mleli z posledního. Takže jsme v rámci našeho cestování naštívili tato místa:

  • 1. den — Macocha, Punkevní jeskyně, večerní Brno
  • 2. den — zámek Plumlov, Olomouc, Helfštýn, večerní Pustevny a Radhošť
  • 3. den — hrad Strečno, Terchová, Jánošíkove diery
  • 4. den — Oravský hrad a přehrada, Kvačianská dolina, Liptovská Mara
  • 5. den — Hrebienok, Zámkovského chata, Spišský hrad, Levoča
  • 6. den — Termální park Vrbov, Poprad, Tomašovský výhled
  • 7. den — Štrbské pleso, Popradské pleso
  • 8. den — Banská Bystrica
Pustevny

Místa na přespání jsme vybírali nejčastěji podle aplikace park4night, nebo úplně náhodně, kde se nám líbilo, jako například na Mariánské hoře. Drželi jsme se pravidla, že budeme vždy kousek od civilizace a pokud na tom místě bude parkovat obytné auto (nejčastěji Češi), tak tím lépe. Rozhodně na východě Slovenska nedoporučujeme přespávat u romských osad, vesnic apod. Ne, že bychom to zkoušeli, ale ani ve dne jsme si při průjezdu některými vesnicemi nepřipadali moc bezpečně. Sanitky do takových osad většinou jezdí v doprovodu policejního auta. Co by potom říkali na exoty s autostanem.

Kromě autostanu se schůdky jsme nikdy přes noc nenechávali venku žádné další věci. Tedy večer po příjezdu uvařit, najíst, hygiena, sbalit věci a šup spát. Ráno jsme vstávali kolem 7h a večer přijížděli na místo na spaní mezi 21–22h, abychom byli co nejméně nápadní.

Kompa přes řeku Váh

V autostanu se spí jako v normálním stanu. :) Výhodou je, že ho můžete sbalit i mokrý. Stačilo ráno jen poklepat na jednotlivé strany, aby se oklepala voda před složením. Večer už byl zase suchý. Jednu noc jsme zažili silný vítr, ale jelikož je autostan na čtyřech vzpěrách a nahoře i dole má skořepinu (po složení vypadá zkrátka jako velká “rakev” na auto), nebyl vítr žádný problém.

Vzhledem k tomu, že jsme jeli jen na týden, tak špinavé věci jsme dávali do speciálního pytle, prali jen jedenkrát a zbytek vyprali až doma.

Měli jsme speciální pytel na odpadky a když byla možnost, tak jsme ho cestou vyhodili. Samozřejmě jsme se snažili být co nejekologičtější i co se týče hygieny.

Štrbské pleso

Určitě doporučujeme navštívit všechny lokality, které jsme měli v plánu. Detaily najdete v itineráři. Ať už pro svoji historii, nebo přírodu, ale i třeba pro dobré jídlo. Na Slovensku jsem si samozřejmě jiné jídlo než halušky celou dobu nedal. :D Lucka naopak testovala pokaždné něco jiného.

Záleží také na tom, jaké vám vyjde počasí. Nám, až na pár přeháněk, docela vyšlo. Nebylo ani horko ani zima. Většinou polojasno. Prostě na takovéto cestování úplně ideální.

A nejzbytečnější věc, kterou jsme s sebou měli? Byly to klíny pro vyrovnání auta. Možná se někdy hodí, ale my si vždy našli místo, kde byla rovina nebo jen malý sklon, takže se spát dalo i bez nich. Myslím si, že více se hodí pro větší dodávky nebo karavany.

Náklady

Nejvíc nás stál benzín, půjčovné za autostan a pak první nákup potřebného vybavení (ešus, bedny, vařič, plynové bomby, kanystry apod. — tyto náklady se nám ale budou postupně vracet v průběhu dalších cest). Podrobnější rozpis tady:

  • půjčovné za autostan — 3 150 CZK/9 dní
  • benzín — 5 000 CZK
  • jídlo — 3 000 CZK
  • vybavení (vařič, bedny, plynové bomby) — 3 000 CZK
  • vstupy do památek a parkovné — 3 500 CZK

Celkem nás naše dovolená vyšla na cca 17 650 CZK tj. 8 225 CZK/osoba.

Myslím a zároveň věřím, že to nebyla poslední dovolená v tomto autocestovatelském stylu. :)

Dalších pár fotomomentek z našeho cestování najdete tady:

--

--