Vítej v Zonky IT! — 1. část

Každý, kdo někdy nastupoval do nového zaměstnání, ví, že první dny nováčka ve firmě jsou důležité. Od prvního uvítání, přijetí novými kolegy, až po úplné zapracování ve firmě. Mám za to, že na detailech záleží a mohou hrát velkou roli ve formování vztahu, který si nováček vůči firmě vybuduje.

Před několika měsíci jsem se rozhodl, že vytvořím nadstavbu už vyladěného procesu onboardingu Lindy a Ondry z našeho HR. Proces jsem upravoval a vytvářel postupně. Jelikož nejsem HRista, nechal jsem se hodně inspirovat od COCUMA, Matěje Matolína a z dalších zdrojů. Bral jsem to podle toho, jak si myslím, že by to mělo být správně a jak bych sám byl při nástupu co nejspokojenější. Až úplně nakonec z toho vznikl popis procesu zapracování nováčka v rámci jeho 90denního zkušebního běhu. Vše je uloženo v Confluence, takže se k těmto informacím každý ze Zonky dostane.

Před nástupem

Než k nám nováček přijde, posílám mu den před nástupem na jeho soukromý email vzkaz, že zítra se na něj těšíme. Na email nemám šablonu a posílám ho personalizovaně za sebe.

V den nástupu posílám už na pracovní email vzkaz ze šablony, kterou jsem si vytvořil dopředu. Šablona obsahuje bodově nejdůležitější věci, které by se měl nováček dozvědět a nastavit si první den. Jde konkrétně o:

  • nastavení Google účtu, Slacku a dalších přístupů — Bitbucket, JIRA, Grafana, Splunku, atd.,
  • jak pracovat s Google kalendářem a Confluence,
  • kdo je jeho buddy a kdo lidé, kteří mu pomůžou s dalšími přístupy a s HW/SW
  • a další drobnosti o našem Zonky IT týmu.

Nástup

V den nástupu si převezmu nováčka od HR, uvítám a usadím ho na předem připravené místo, které jsme mu spolu s Michalem (pozn. IT admin) připravili. Dál ho seznámím s týmem, hodím do Slacku info, že nastoupil další člen našeho velkého týmu a seznámím ho s buddym, který se o něj bude starat. Buddy ode mně dopředu dostal připravený buddy list.

K své vstupní kartičce dostane každý nováček i malou uvítací drobnost. Kartičku, kde na jedné straně má hlavní body, kterými si má první den projít a “poukázku” na jednu limonádu ZONky nebo kávu zdarma.

1. den v Zonky IT

Jelikož mám za to, že při prvních dnech nástupu je člověk hodně zvědavý a absorbuje hodně informací, zaměřil jsem se na to, aby nejdůležitejší informace padly hned první den a zasáhly nováčka opakovaně na více místech.

Jako pomůcka pro získání informací mu slouží mimo jiné i stránka na našem intranetu. Na ní se seznámí:

  • s naší firmou,
  • kdo je kdo,
  • s tím, co si nesmí zapomenout nastavit
  • a fotografiemi z našich narozeninových, běhacích nebo vánočních večírků

Celá stránka má de facto za úkol seznámit ho “magazínovou” a poutavou formou s naší Zonky kulturou.

Část ze stránky 1. den v Zonky

Slackbot pomůže

Pro komunikaci v kanclu používáme Slack, a proto jsem se zaměřil, jak by šlo ohnout nastavení Slackbota, aby ho využil nováček jako zdroj informací — jaké kanály si nastavit, kde co najde apod. Trochu supluje intranet nebo buddyho. Použil jsem na to appku Greetbot a nastavil ji tak, aby po prvním přihlášení nového člověka do Slacku přišla soukromá zpráva, ve které najde doporučení a odkazy na náš intranet.

Zpráva odeslaná nováčkovi při prvním připojení na Slack

Aby nebyl první den zaspamovaný zprávami, tak mu ještě druhý den posílám seznam zkratek/příkazů, které mu napoví, když zadá příkaz do Slacku. Zkratky obsahují rady, na koho se obrátit, kdy a kam se podívat nebo další doporučení. Je to seznam cca o 15 položkách. Stejný seznam také může potom najít na našem intranetu.

Část z automatické zpráva zaslané nováčkovi 24h po nástupu

Na konci prvního dne udělám s nováčkem ještě krátký rozhovor, abych zjistil, jak se mu den líbil a připravil ho na to, co ho dál čeká. To, jak to probíhá u nás v IT další dny, tak o tom zase až příště.

Scrum Master & Agile Coach— suchanekondrej.cz

Scrum Master & Agile Coach— suchanekondrej.cz