Vítej v Zonky IT — 2. část
--
Při příležitosti velkého prázdninového nástupu 10 lidí konečně publikuji slíbený druhý a poslední díl o nástupu nových vývojářů do Zonky IT.
Nováčci během prvních dnů absorbovali hodně informací, které jim, alespoň doufám, pomohly nebo pomohou v rychlejší adaptaci. To, jak to při nástup do Zonky vypadá jsem popisoval v prvním díle. Po krátkém rozkoukání přichází “křest ohňem” a nováčci se za plného provozu zapojují do práce pod vedením svého mentora, kterému říkáme buddy. Jak náš Buddy systém probíhá?
Buddy a buddy list
Každý nováček v IT má k sobě na začátku přiděleného pomocníka tzv. buddyho, který mu pomáhá zorientovat se v terminologii, kódu, vývojových nástrojích, platformě aj. Při výběru buddyho dbáme na to, aby tento člověk reprezentoval oborově co nejblíže zaměřeného kolegu, v ideálním případě
kolegu se stejným zaměřením a dlouhodobými zkušenostmi.
Aby buddy nezapomněl, co má nováčkovi ukázat, má k dispozici krátký pomocný seznam, kterému říkáme Buddy list. Ten obsahuje body seřazené podle důležitosti od nejdůležitejších po méně důležité:
- kontrolu základních přístupů (G Suite, JIRA atd.)
- kontrolu a zařízení dalších přístupů podle pozice (Bitbucket, AWS, SSH klíč atd.), pokud jsou potřeba
- TO-DO seznam toho nejdůležitějšího pro první dny
- Doporučené — věci a úkoly nad rámec seznamu
Zpětná vazba
V první týdnu si s nováčkem sedne a popovídá Standa (náš CTO). Po 14 dnech se s nováčkem setkám i já a zjistím, jak se mu daří. Případně mu pošlu krátký dotazník. Druhou variantu využívám méně často a to hlavně u těch, kteří pracují ve větší vzdálenosti a není moc možností, jak se s nimi setkat osobně. Po prvním měsíci se nováček setká s buddym. Ten předem získá zpětnou vazbu od týmu a tu nováčkovi předá. Oboustranná pravidelná zpětná vazba je pro nás velmi cenná. Bez ní by se věci neposouvaly kupředu. U nás to máme nastavené tak, že zpětnou vazbu si dáváme hned a nečekáme na oficiální schůzku. A to, jak pozitivní, tak zaměřenou na zlepšení. Záměrně nepoužívám negativní, protože to svádí zapamatování jen toho špatného. Chceme naopak zafixovat to, co se daří.
Dotazník konkrétně obsahuje otázky na:
- první dny — onboarding a první týden
- buddyho
- tým v kterém pracuje
- prostředí a kulturu Zonky
- technologie, které používáme
- jak často chce dostávat zpětnou vazbu v budoucnu
UX testování
V poslední době se nám osvědčilo, že nováčka taky zapojujeme do testování naší platformy z pohledu UX. Od Míry Semery dostane konkrétní zadání a “prokliká” si například průchod při zakládání investorského účtu. Tím získáváme zpětnou vazbu de facto zadarmo. Navíc nový člověk vnese zajímavé podněty, protože ještě není “profesně slepý” a zároveň se seznámí s produktem.
Tak to shrneme!
Na nováčka toho zkrátka první dny u nás čeká dost. Rozhodně se nudit nebude, a to ani v dalších měsících. Celý proces průběžně s Lindou a Ondrou z HR vylepšujeme. Pracujeme i na jeho probublání do dalších oddělení v Zonky. V tuto chvíli jím v IT prošlo už 40 lidí a doufám, že jich ještě pěkná řádka přibude.
Budu rád, když se i vy se mnou podělíte. Jak to funguje u vás?