Vánoční retrospektivy 2x jinak

Ondřej Suchánek
3 min readJan 20, 2021

Asi si teď říkáte: “Jako co že? Vánoční Retrospektiva v půlce ledna? Nebojte. Retrospektivy jsem se svými týmy dělal už před Vánoci. Celkem jsem použil dva přístupy a každý vyzkoušel s jedním týmem. První díl z #agileABC je o “jiné retrospektivě”.

Před Vánoci jsem se rozhodl, že retrospektivu udělám trochu jinak. Dávalo smysl týmům nechat trochu vydechnout a zamyslet se nad věcmi z jiného úhlu pohledu. Zároveň jsem si mohl vyzkoušet, co jsem se naučil v kurzu PSM II u Karla Smutného.

Retrospektiva první — Narvi to všechno do TeamRetro

Určitě znáte TeamRetro. Běžně ho u nás v ELEVEO používáme ve všech týmech na retrospektivy (a ještě mj. umí Health checks). Vytvořil jsem v něm svoji vlastní šablonu s lehce neoriginálním názvem “Před koncem roku” a v šabloně jsem připravil 4 sloupečky:

  • Chceme nechat v roce 2020
  • Chceme dělat dál v roce 2021
  • Přejeme si v příštím roce
  • Poděkování

První dva sloupce tedy bilanční, jeden přání Ježížkovi a poslední Děkovací, protože pochval není nikdy dost.

Vyplněná retrospektiva v TeamRetro

Další pravidla retrospektivy už byla standardní. Ačkoliv jsme v týmu často skoupí na slovo, tady to dopadlo celkem dobře. Když to shrnu, hodně jsme bilancovali rok 2020 (covid, příchody, odchody atd.), ale objevilo se tam i pár opravdu zajímavých témat, na které by se jinak už zapomnělo. Když se to tak sečte, tak jsem na tým Unseen Academicals opravdu hrdý.

Retrospektiva druhá — Co by se mohlo ve sprintu podělat?

Zatímco první retrospektivu bylo celkem jednoduché připravit, na druhou bylo potřeba se už pořádně připravit. Navíc to nebyla klasická retrospektiva, ale o tom až dál.

Při přípravě jsem trochu pátral po internetu. Aneb proč vynálezat kolo, když se dá inspirovat kolem někoho jiného. Moc se mi líbil článek Laurenta Fitea o tom, jak sám chystal vánoční retrospektivu. Hlavně se mi líbila jeho připravená grafika a tipy. Nic jsem z toho ale nakonec nepoužil. Spíš jsem si jeho tipy hodil do šuplíku.

Nakonec jsem se rozhodl použít jedno z cvičení, které jsme dělali na zmiňovaném kurzu PSM II (díky Karle) a použít mé oblíbené Liberating structures.

Na začátku schůzky jsem týmu (tentokrát to byl tým Kernel) vysvětlil princip hry. Téma jsem zvolil čistě alibisticky “Co se může během sprintu podělat?” A celé jsem to podpořil mojí ad hoc grafickou přípravou s tématem hořícího stromku (analogie sprintu) a jeho hašení (analogie co s tím udělat) :).

Téma tým postupně procházel v malých skupinách (celé cvičení jsme dělali online, a jelikož ve firmě používáme Webex, použil jsem Breakout Rooms), ve kterých členové spolu debatovali a následně sdíleli svoje výstupy s ostatními. Celkem jsem na skupiny měl tyto tři otázky:

  1. Co nejhoršího můžete udělat / se může stát, aby se sprint nepovedl?
  2. Neděláte náhodou už z toho něco?
  3. Co s tím můžete udělat, aby se to už nedělo?

Na každou z otázek dostaly skupiny 5 minut na diskuzi, následně jsme 5–10 min probrali společně a potom přikročili k další otázce. Důležitá poznámka. Tým se nedozvěděl všechny tři otázky naráz, ale postupně. A to hlavně proto, aby rovnou neřešil všechno dohromady. V Google Jamboard jsme si zapisovaly výstupy a po skončení cvíčení nám z toho vypadl zajímavý obrázek.

“Retrospektiva” v Google Jamboard

Vysvětlivky:

  • Tři sloupce. Směr jako na to koukat — zleva doprava.
  • Každý sloupec = jedna otázka a jedna barva lístečků.
  • Lístečky (na co skupiny přišly), které jsme přesunuli z jednoho sloupce do druhého si barvu ponechaly.
  • Poslední sloupec (ten s hasičem) jsou řešení situací z předchozích sloupečků.

Bylo krásně vidět, jak se tým zamyslel nad tím, co vlastně dělají špatně a zároveň byl i schopný doplnil další body (u druhé otázky) a najít jejich řešení. Ze cvičení si odnášel několik akčních kroků do dalších sprintů.

Pro týmy to byla vítaná předvánoční změna. A co to naučilo mě? Vyzkoušet si Breakout Rooms, Liberating structures a získat cennou zpětnou vazbu. Jako například nedělat infantilní prezentaci s instrukcemi ke cvičení. :D

Zkuste to určitě i vy. A nemusí to být jenom o Vánocích.

--

--